Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Belka
Niedziela, 11 Maja 2025   imieniny: Mira, Franciszek, Ignacy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Borów 75 lat później

Data publikacji: 2019-02-04, Data modyfikacji: 2019-02-05
A A AWydrukDrukuj  
 
Z udziałem licznych delegacji z naszego regionu, w święto Matko Bożej Gromnicznej obchodzono 75. rocznicę niemieckiej krwawej pacyfikacji Borowa, Szczecyna, Wólki Szczeckiej (gm. Annopol), Łążka Zaklikowskiego (gm. Zaklików) i Łążka Chwałowskiego (gm. Radomyśl nad Sanem). W dniach 2 i 3 lutego 1944 r. w Borowie i okolicznych wioskach, które stanowiły bazę Narodowych Sił Zbrojnych, Niemcy wymordowali ok. 1200 osób. W wielkiej akcji pacyfikacyjnej uczestniczyło kilku tysięcy żołnierzy Wehrmachtu, żandarmerii, jednostek SS i własowców wspomaganych artylerią, lotnictwem, czołgami i wozami pancernymi. Była to jedna z najbardziej bestialskich akcji przeciwko wiejskiej ludności polskiej w czasie całej okupacji hitlerowskiej. (pen) Szczegóły w najbliższym wydaniu „TN”. Fot. P. Niemiec

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=41289
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola