Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Belka
Wtorek, 6 Maja 2025   imieniny: Judyta, Jan, Jurand
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Była matką dwóch generałów [W najnowszym TN]

Data publikacji: 2019-03-27, Data modyfikacji: 2019-03-27
A A AWydrukDrukuj  
 
Jej koligacje rodzinne są zdumiewające. Pochowaną na cmentarzu w Chobrzanach pod Samborcem Antoninę z Wierzbickich Dowbor-Muśnicką więzy pokrewieństwa lub powinowactwa łączą z całym szeregiem powszechnie znanych i cenionych osób. Są w tym gronie m.in. wojskowi, literaci oraz wybitni ludzie sztuki. Antonina urodziła się 24 lutego 1829 roku w Suchodołach na Lubelszczyźnie. Jej ojciec, Antoni Wierzbicki, był sławnym kawalerzystą doby wojen napoleońskich. Mężem Antoniny został Roman Dowbor-Muśnicki, właściciel majątku Garbów pod Dwikozami, gdzie gospodarzyć zaczął ukończywszy wcześniej Szkołę Marymoncką w Warszawie. Małżonkowie doczekali się czwórki potomstwa – dwóch córek i dwóch synów. 20 czerwca 1857 roku w Garbowie przyszedł na świat Konstanty Dowbor-Muśnicki, pierwszy z synów pary. Zrobił karierę wojskową. Najmłodszym dzieckiem Romana i Antoniny był sławny później generał Józef Dowbor-Muśnicki… Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu „TN”. KUP e-TN:  

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=42470
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola