Belka
Czwartek, 17 Kwietnia 2025   imieniny: Klara, Robert, Rudolf
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Choć ryzykowali życiem [W najnowszym TN]

Data publikacji: 2019-03-27, Data modyfikacji: 2019-03-27
A A AWydrukDrukuj  
 
Prezydent Andrzej Duda wręczył w poniedziałek wysokie odznaczenia państwowe Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej. W gronie odznaczonych znaleźli się m.in. członkowie rodziny Dajtrowskich z Rytwian. Anna i Andrzej Dajtrowscy oraz ich córki – Leokadia Kawalec i Maria Węgierska – uhonorowani zostali pośmiertnie Krzyżami Komandorskimi Orderu Odrodzenia Polski za bohaterską postawę oraz niezwykłą odwagę wykazaną w czasach, gdy za zwykłe, jak by się mogło wydawać ludzkie odruchy, płaciło się niejednokrotnie najwyższą cenę. Rodzina Dajtrowskich prowadziła nieduże gospodarstwo w Rytwianach. Żyli ubogo, a mimo to nie zawahali się przyjąć pod swój dach ukrywających się uciekinierów ze staszowskiego getta. O pomoc poprosił Dajtrowskich Mosze Hauer, u którego pracowała przed wojną młoda Leokadia, córka Andrzeja i Anny. Wówczas nikt nie myślał nawet o tym, by konieczne było ukrywanie się miesiącami czy latami… Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu „TN”. KUP e-TN:  

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=42467
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola