Belka
Sobota, 19 Kwietnia 2025   imieniny: Adolf, Leon, Tymon
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Ich krew była tak samo czerwona [W najnowszym TN]

Data publikacji: 2019-04-03, Data modyfikacji: 2019-04-04
A A AWydrukDrukuj  
 
W dzisiejszej narracji historycznej prawie nie istnieją. Zapomniano o nich, bo szli ze wschodu, wraz z Armią Czerwoną. Obraża się ich pamięć, podważa zasługi. A przecież walczyli tak samo jak inni polscy żołnierze II wojny światowej. Bili się nie o komunizm, lecz o Polskę. Jednym z takich żołnierzy był Stanisław Bijak, który przeszedł cały szlak bojowy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki – od krwawej bitwy pod Lenino, aż po zdobycie Berlina. Bitwa pod Lenino trwała dwa dni. Polacy walczyli z męstwem, które zadziwiło wszystkich, ale nie zdołali przerwać frontu. Choć wdarli się głęboko w pozycje niemieckie, pozostali osamotnieni, bo mające ich wspierać i osłaniać na skrzydłach radzieckie dywizje, praktycznie nie wyszły z okopów. 14 października „kościuszkowców” wycofano. Straty w bitwie okazały się straszliwe – ponad 3000 żołnierzy, z czego aż blisko 1300 zostało zabitych, bądź uznanych za zaginionych. Była to jedna z najkrwawszych bitew żołnierza polskiego. – Ginęli tam jak muchy. Tato wspominał prawdziwy wał trupów. Został ranny w głowę, przywalony przez ciała zabitych kolegów. Wszędzie wybuchały pociski, samoloty zrzucały na nich bomby – mówi Danuta Czajkowska, córka Stanisława Bijaka… (wel) Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu „TN”. KUP e-TN:

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=42617
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola