Poznaj najważniejsze zasady prowadzenia budżetu domowego
Data publikacji: 2019-02-06, Data modyfikacji: 2019-02-08
Prowadzenie budżetu domowego jest procesem rozłożonym w czasie. Dopiero w miarę upływu kolejnych miesięcy widać, jakiego znaczenia nabierają skrupulatnie sporządzane notatki związane z codziennymi wydatkami. Podchodząc do budżetu domowego w perspektywie długoterminowej, zrozumiesz, że staje się on czymś, co pozwala wyznaczyć kierunek ciężko zarobionym pieniądzom. Poniżej 5 najważniejszych zasad prowadzenia budżetu domowego.
Zasada 1: oblicz swój przewidywany miesięczny dochód
Zasada 2: oszacuj swoje miesięczne wydatki
Zasada 3: wydawaj mniej niż zarabiasz
Zasada 4: zdecyduj, jaki zamierzasz śledzić poziom wydatków
Zasada 5: załóż realny budżet
Zasada 1: Oblicz swój przewidywany miesięczny dochód
Jeśli masz tylko jedno stałe źródło dochodu, obliczenie kwoty, jaką dysponujesz nie będzie trudne. Jeśli z kolei masz wiele źródeł dochodu, może to potrwać kilka minut. Ci, których dochody zmieniają się z miesiąca na miesiąc, mogą użyć danych z poprzednich miesięcy, aby oszacować, jaki będzie ich przybliżony dochód.
Zasada 2: Oszacuj swoje miesięczne wydatki
Możesz w sposób bardziej szczegółowy lub ogólny – tak jak chcesz – podejść do szacowania comiesięcznych wydatków domowych. Ważne jest przede wszystkim to, aby każdy wydatek był brany pod uwagę. Na przykład możesz podać przybliżoną prognozę ogólnych wydatków na jedzenie, rachunki czy transport. Weź pod uwagę także niezbędną kwotę spłaty pożyczki online. Istotny jest termin spłaty, jaki jest zawarty w regulaminie, dlatego zawsze się go uważnie trzymaj. Wówczas szybkie pożyczki online nie pochłoną dodatkowych odsetek, a ich spłata będzie Cię po prostu mniej kosztować. Pamiętaj też, że Twój pierwszy miesiąc budżetowania jest okresem próbnym.
Zasada 3: wydawaj mniej niż zarabiasz
Niezależnie od tego, czy masz do dyspozycji dużą, czy też małą kwotę, zawsze wydawaj mniej niż zarabiasz. W ten sposób unikniesz popadnięcia w długi oraz nauczysz się, jak oszczędzać pieniądze. Pomóc w utrzymaniu w ryzach comiesięcznych przychodów może również wyznaczenie sobie budżetu na każdą z kategorii lub też system kopertowy.
Zasada 4: Zdecyduj, w jaki sposób zamierzasz śledzić poziom wydatków
Każdy powinien znaleźć sposób, który mu najbardziej odpowiada. Istnieją zwolennicy arkusza kalkulacyjnego, aplikacji na smartfona, ale również fani tradycyjnego notowania każdego wydatku w przeznaczonym do tego zeszycie. Cokolwiek wybierzesz, ważne jest, aby rejestrować każdy wydatek, jaki się ponosi.
Zasada 5: Załóż realistyczny budżet
Nie ma nic bardziej frustrującego i zniechęcającego niż założenie nierealnego budżetu, który nijak nie odzwierciedla prawdziwych potrzeb oraz comiesięcznych kosztów. Dlatego oszacuj wydatki na realistycznym poziomie – już na początku miesiąca doskonale wiesz, że części kosztów po prostu nie uda się uciąć.
Materiał zewnętrzny
Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=41402
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl