Belka
Sobota, 19 Kwietnia 2025   imieniny: Adolf, Leon, Tymon
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Tak kochali sławni [W najnowszym TN]

Data publikacji: 2019-02-14, Data modyfikacji: 2019-02-14
A A AWydrukDrukuj  
 
Dawne historie miłosne mają nieprzemijający urok. Szczególnie jeśli ich bohaterami są osoby powszechnie znane – albo ze swoich wyjątkowych dokonań, albo z racji rodzinnej przynależności do krajowej elity. Po latach patrzymy na nie z dystansem, nawet jeśli są z gatunku tych, które w swoim czasie zaliczano do kategorii skandalu. W dniu walentynek przypominamy kilka mniej lub bardziej znanych opowieści o tym jak kochali wielcy ludzie. Wszystkie są prawdziwe i wszystkie wiążą się z naszym regionem. W 1853 roku w Węgleszynie pod Jędrzejowem, na zachodnich rubieżach dzisiejszego województwa świętokrzyskiego, w  XIV-wiecznym, gotyckim kościółku św. Andrzeja, ślubną przysięgę złożyli Adolf Nekanda-Trepka i Tekla z Katerlów. Panna młoda była rodzoną siostrą matki Stefana Żeromskiego i została później chrzestną pisarza. Od 1872 roku, przez następnych 30 lat, Trepkowie gospodarowali w majątku Chobrzany, zakupionym od Aleksandra i Walentego Jabłońskich. To do nich głównie i do ich dzieci przyjeżdżał często w sandomierskie strony autor „Przedwiośnia”. Chobrzany były w tym czasie wioską liczącą niespełna 200 mieszkańców. Parę kroków od parafialnego kościoła stał dwór: „słomą kryty, niski, prosty tylko, a biały, a widać go z daleka”. Tak pisał o nim Stefan Żeromski we wrześniu 1888 roku, kiedy gościł u wujostwa przez ponad miesiąc. Nie był to jego pierwszy pobyt w podsandomierskiej wiosce. Zawitał tu wcześniej, zimą 1884 roku, parę tygodni po śmierci swego ojca – Wincentego. Pod datą 4 stycznia 1884 roku odnotował młody Żeromski swój pobyt u Józefa Trepki i jego żony Michaliny gospodarujących we wspomnianych Pęcławicach. Odnowił wówczas swoją znajomość z Michaliną, która z czasem zmieniła się w głęboką zażyłość i coś na kształt romansu – romansu dodajmy bardzo dziwnego. W dzienniku pisarza kilkakrotnie pojawiają się szczegóły mocno intymnych sytuacji… (rs) Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu „TN”. KUP e-TN:

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=41510
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola