Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Belka
Niedziela, 11 Maja 2025   imieniny: Mira, Franciszek, Ignacy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Wtedy po raz pierwszy ujrzałem śmierć… [W najnowszym TN]

Data publikacji: 2019-04-03, Data modyfikacji: 2019-04-04
A A AWydrukDrukuj  
 
Spacerując dziś po Tarnobrzegu, nie mamy pojęcia o tym, że często mijamy miejsca, w których kilkadziesiąt lat temu bestialsko mordowano ludzi. Wiele spośród nich nie doczekało się upamiętnienia. – Ofiary tych zbrodni, choć może nigdy nie dowiemy się kim byli, zasługują, żeby o nich pamiętano – mówi 87-letni Jan Rawski. – Mieszkaliśmy przy końcu ulicy Kasynowej, dziś Sokolej, za kinem „Wisła”. Mniej więcej w tym miejscu, gdzie dziś stoi gmach Polikliniki. Po przeciwnej stronie ulicy, przy browarze, wiodła droga od strony klasztoru Dominikanów i rósł przerzedzony sosnowy las. Podobny, z krzewami tarniny, dzikiej róży i kępami jeżyn znajdował się tam, gdzie dziś mieści się gmach policji. Dalej, przy drodze nad Wisłę, wzdłuż płotu browaru ciągnął się rzadki las, porośnięty tarniną. Była tam duża polana, na której w okresie przedwojennym odbywały się festyny i zabawy. To miejsce zwano „Pohulanką”. Właśnie tam widziałem coś, co na zawsze zapadło mi w pamięć. Od tamtych wydarzeń minęło kilkadziesiąt lat, a ja wciąż mam je przed oczami – wspomina Jan Rawski… (wel) Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu „TN”. KUP e-TN:

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=42614
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola