Belka
Sobota, 19 Kwietnia 2025   imieniny: Adolf, Leon, Tymon
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Zamek, nad którym zawisła klątwa [W najnowszym TN]

Data publikacji: 2019-03-27, Data modyfikacji: 2019-03-27
A A AWydrukDrukuj  
 
Najbardziej znany na świecie magazyn podróżniczy „National Geographic” pisze o zamku Krzyżtopór w Ujeździe w gminie Iwaniska, nazywając go jednym z największych skarbów okolic Sandomierza. Takiej reklamy życzyłby sobie chyba każdy obiekt muzealny. Nawet jeśli niektóre poruszone w artykule „NG” wątki zostały nieco przekręcone. Albo – mówiąc językiem medialnym – raczej „podkręcone”. Artykuł „National Geographic” w barwny sposób opisuje dzieje powstania zamku, zahaczając o historię jego fundatora Krzysztofa Ossolińskiego oraz syna wojewody, Krzysztofa Baldwina. Czyta się to bardzo przyjemnie, z poczuciem dumy, że mowa o perełce naszej sandomierskiej ziemi. I ogólnie wszystko się zgadza, do momentu, gdy autorka opisuje legendę o białej damie… (sc) Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu „TN”. KUP e-TN:  

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=42478
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola