Belka
Niedziela, 6 Kwietnia 2025   imieniny: Katarzyna, Celestyna, Wilhelm
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Ze Słupczy do Sandomierza w hołdzie powstańcom

Data publikacji: 2019-04-07, Data modyfikacji: 2019-04-08
A A AWydrukDrukuj  
 
DWIKOZY, SANDOMIERZ. Ponad  200 osób przemierzyło w sobotę szlak Puławiaków, powstańców styczniowych, prowadzący ze Słupczy do Sandomierza. W Dwikozach odbyła się inscenizacja bitwy z 1863 roku, w której zginęło wielu młodych patriotów.          Marsz rozpoczął się rano w Słupczy, w miejscowości, w której powstańcy starli się z wojskami carskimi. Po drodze piechurzy zatrzymywali się przy mogiłach powstańczych na cmentarzu w Górach Wysokich oraz  w Dwikozach.          Trasę przemierzyli członkowie jednostek strzeleckich i grup rekonstrukcyjnych, żołnierze Wojska Polskiego, parlamentarzyści – senator Jarosław Rusiecki i poseł Marek Kwitek, młodzież szkolna i harcerze. Szły rodziny z dziećmi. Najmłodszy uczestnik miał zaledwie trzy lata.          Głównymi organizatorami wydarzenia byli: Związek Strzelecki  w Sandomierzu oraz gmina Dwikozy. Marsz odbył się po raz piętnasty.

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=42704
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola