Belka
Sobota, 19 Kwietnia 2025   imieniny: Adolf, Leon, Tymon
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Zrobił zwyrodnialców ze swoich wybawców [W najnowszym TN]

Data publikacji: 2019-02-27, Data modyfikacji: 2019-03-01
A A AWydrukDrukuj  
 
U  podstaw różnych historycznych mitów leżą wielkie kłamstwa. Jak to o zaszczutym przez polskich chłopów żydowskim dziecku, o którym świat dowiedział się z „autobiograficznej” powieści Jerzego Kosińskiego „Malowany ptak”. W połowie lat 60. XX w. nikt w USA nie dochodził, że to dziecko i jego rodzice przeżyli okupację niemiecką dzięki mieszkańcom nadsańskiej wioski. Może już wtedy zakładano, że Polacy po prostu wyssali antysemityzm z mlekiem matki? Opowieść zaczyna się w  Sandomierzu, do którego późną jesienią 1939 r. przyjechało z wcielonej do Rzeszy Łodzi zamożne zasymilowane żydowskie małżeństwo Mojżesza i Elżbiety Lewinkopfów z 6-letnim synem Jurkiem i zameldowało się w kamienicy państwa Lipińskich przy ul. Zamkowej 8. Pod nazwiskiem Kosińscy przebywali w Sandomierzu zupełnie legalnie. „Ich nazwiska i podpisy (…) widnieją na wielu dokumentach, sporządzonych przez gminę żydowską dla potrzeb niemieckich… (pen) Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu „TN”. KUP e-TN:

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=41783
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola