Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Bomby "wychodzą na wierzch" [W najnowszym TN]

Data publikacji: 2018-09-26, Data modyfikacji: 2018-09-27
A A AWydrukDrukuj  
 
Mimo że od zakończenia wojny minęło już 73 lata, wojenna przeszłość miasta wciąż o sobie przypomina. W ostatnim okresie na terenie Tarnobrzega wykopano kilka groźnych „pamiątek” z czasów II wojny światowej. Konieczne były ewakuacje mieszkańców i interwencje saperów. „Wybuchową” serię rozpoczęło wydarzenie, o którym pisaliśmy na łamach „TN”. W Mokrzyszowie, w czasie prac melioracyjnych, znaleziono pocisk artyleryjski, najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej. Zamiast jednak zabezpieczyć go i wezwać saperów, miejscowy radny i przewodniczący osiedla Marian Kołodziej… zapakował znalezisko do reklamówki, a potem przejeżdżając samochodem przez miasto, przywiózł śmiertelnie groźny niewypał do Wydziału Kryzysowego Urzędu Miasta. W efekcie konieczna była ewakuacja urzędników, uczniowie sąsiadującego z budynkiem Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika musieli opuszczać szkołę okrężną drogą. Wezwani na miejsce saperzy stwierdzili, że pocisk zawierał ok. 1,5 kg niestabilnego ze względu na upływ czasu materiału wybuchowego, wewnętrzny zapalnik i w każdej chwili mógł eksplodować. Jeszcze potężniejszą moc miało kolejne znalezisko odkryte w samym centrum Tarnobrzega kilka dni później. W czasie prac przy modernizacji ulicy Wyszyńskiego, niedaleko ronda Solidarności, przy zbiegu ulic Wyszyńskiego, Sienkiewicza i Grota-Roweckiego natrafi ono na niemiecką minę przeciwpancerną… (wel) Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu „TN”. KUP e-TN (kliknij w obrazek poniżej)

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=33538
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola