Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Hunowie u bram [W najnowszym TN]

Data publikacji: 2018-12-05, Data modyfikacji: 2018-12-06
A A AWydrukDrukuj  
 
Podczas uroczystości stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Zarzeczu w gminie Nisko była piękna, słoneczna pogoda. Za figurami w Alei Świętych dumnie łomotały na wietrze biało-czerwone flagi. Dwa tygodnie później trzech zakapturzonych ludzi zdemolowało aleję i rozbiło figury. Czytelnicy naszego tygodnika poznali dzieje zabytkowego, drewnianego kościoła w Zarzeczu kilka lat temu, kiedy odnaleziono w krakowskich archiwach jego zdjęcia zrobione w Jeżowem przed ponad stu laty. Ta modrzewiowa świątynia z 1722 r., została bowiem zakupiona przez Andrzeja i Anielę Dulów, przeniesiona z Jeżowego do Zarzecza w 1923 r. i poświęcona 7 lutego 1936 r., w rok po erygowaniu parafi i pod wezwaniem Matki Bożej Śnieżnej. Pod koniec XX wieku zarzeccy parafi anie zdecydowali o budowie większej, murowanej świątyni. Nowy kościół, który poświęcono 2 sierpnia 1998 r., stanął tuż za zabytkową, modrzewiową świątynią, w pobliżu Zespołu Szkół (obecnie Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki) i nowoczesnych boisk sportowych. MARZENIE PROBOSZCZA Dla osób nieznających topografi i Zarzecza warto wspomnieć, że oba kościoły, szkoła ze świeżo oddaną salą gimnastyczną, a także stojący za nią duży budynek producenta materacy „Optimum”, jak również ośrodek zdrowia po drugiej stronie ulicy oraz kilka sklepów (w tym apteka), a także położony jakieś 300 m dalej Dom Kultury, znajdują się w samym centrum Zarzecza, przy przebiegającej przez całą długość tej miejscowości, dobrze oświetlonej ulicy Mickiewicza (droga wojewódzka nr 858)… (pn) Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu „TN”. KUP e-TN (kliknij w obrazek poniżej)

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=37704
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola