Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Jadachy uczciły 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości

Data publikacji: 2018-11-11, Data modyfikacji: 2018-11-12
A A AWydrukDrukuj  
 
„Gdy gaśnie pamięć ludzka dalej mówią kamienie…” – znamienne słowa Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9 listopada 2018 roku nabrały szczególnego znaczenia dla mieszkańców Jadachów (gmina Nowa Dęba), bowiem w tym dniu odbyło się uroczyste odsłonięcie kamienia i tablicy pamiątkowej poświęconej Ojcom Niepodległości i lokalnym bohaterom. Uroczystości rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. w intencji Ojczyzny w parafialnym kościele z udziałem pocztów sztandarowych Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Jadachach i Ochotniczej Straży Pożarnej, społeczności szkolnej, mieszkańców i licznych gości. Następnie w patriotycznym marszu udano się do miejsca, gdzie stoi pamiątkowy kamień. Wspólnie odśpiewano hymn państwowy. Jako pierwsza głos zabrała prezes Stowarzyszenia na Rzecz Ekorozwoju i Promocji Wsi Jadachy Elżbieta Głaz, podkreślając w swym wystąpieniu, iż Niepodległość to wielki dar i dzieło wielu ludzi, między innymi bohaterów z Jadachów i dziś dzięki wspólnej inicjatywie mieszkańców, stowarzyszenia oraz samorządu gminnego powstaje szczególne miejsce zadumy i refleksji, miejsce czci i szacunku, już na zawsze wpisane w historię miejscowości. Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon gratulując inicjatywy mieszkańcom i apelując m.in. o pielęgnowanie i troszczenie się o wolność i niepodległość, bowiem nie są one dane raz na zawsze. Kolejnym punktem był akt odsłonięcia kamienia i tablicy pamiątkowej, którego dokonali Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Ekorozwoju i Promocji Wsi Jadachy Elżbieta Głaz oraz uczennica Szkoły Podstawowej w Jadachach Patrycja Kosior. W kolejnym punkcie uroczystości proboszcz parafii ks. Jan Niemiec dokonał aktu poświęcenia pomnika, po czym poszczególne delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty i znicze. Kolejnym punktem uroczystości było wmurowanie „ Kapsuły czasu” , w której uczniowie tutejszej szkoły zamieścili życzenia dla Polski z okazji „Jej” święta, z nadzieją, że po otworzeniu kapsuły za 100 lat wszystkie życzenia spełnią się. Na koniec została odśpiewana Rota, i wszyscy udali się do szkoły na patriotyczną wieczornicę przygotowaną przez nauczycieli, dzieci i młodzież. Podczas wieczornicy prezes stowarzyszenia przekazała założoną z okazji 100 – lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości „Kronikę dziejów i ważnych wydarzeń z życia Jadachów i ich mieszkańców” najstarszemu mieszkańcowi Jadachów Józefowi Rzepeckiemu. Kronika będzie krążyć wśród mieszkańców, którzy zechcą spisać swoje cenne wspomnienia z życia swojego i miejscowości. Dzięki takiej inicjatywie powstanie cenna pamiątka dla przyszłych pokoleń. Żródło: Stowarzyszenie na Rzecz Ekorozwoju i Promocji Wsi Jadachy, www.ekojadachy.pl  

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=35723
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola