Belka
Czwartek, 17 Stycznia 2019   imieniny: Marian, Jan, Antoni
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Jest jedną z najstarszych Polek [W najnowszym TN]

Data publikacji: 2018-12-19, Data modyfikacji: 2018-12-20
A A AWydrukDrukuj  
 
W sobotę, 1 grudnia, Aniela Sołtyska – mieszkanka Katów, w gminie Jarocin obchodziła swoje 108. urodziny. W Polsce starszych od niej jest jedynie 17 osób, w  województwie podkarpackim tylko jedna – 109-letnia Maria Pierożak z Grabówka w gminie Dydnia. Pani Aniela urodziła się 1 grudnia 1910 r. w Studzieńcu koło Pysznicy, w zaborze austriackim. Jej rodzice byli biednymi rolnikami, gospodarującymi na nadsańskich piaskach. Ojciec poszedł na wojnę w 1914 r. Walczył dzielnie w c.k. armii na ciężkim froncie włoskim. Pani Aniela do dzisiaj pamięta, że z Wielkiej Wojny wrócił chory na malarię. W siedemnastym roku życia poznała młodego nauczyciela wiejskiego. Nazywał się Mieczysław Sołtyski i akurat dostał posadę w Studzieńcu. – To była miłość od pierwszego wejrzenia. Szybko przyszła decyzja o weselu – opowiada Jan Sołtyski ze Stalowej Woli, 84-letni syn Anieli i Mieczysława, opiekujący się dzisiaj mamą. Ale panna młoda była nieletnia i na ślub musiał wydać zgodę sam biskup. Pobrali się w kościele parafialnym w Pysznicy i zamieszkali w Studzieńcu…(gil) Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu „TN”. KUP e-TN (kliknij w obrazek poniżej)

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=38647
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola