Belka
Środa, 16 Stycznia 2019   imieniny: Marceli, Włodzimierz, Bernard
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Kinobus odwiedzi Bogorię, Staszów i Szydłów

Data publikacji: 2018-08-17, Data modyfikacji: 2018-08-17
A A AWydrukDrukuj  
 
admin on 17 sie 2018 - 10:35W dniach 23-26 sierpnia KINOBUS przemierzy drogi województwa świętokrzyskiego szlakiem dawnych i obecnych kin. Będzie także w powiecie staszowskim: Bogorii, Staszowie i Szydłowie. Kinobus to festiwal filmowy, a zarazem kulturo- i krajoznawczy. To pokazy filmów, poznawanie walorów turystycznych, a nade wszystko przywracanie pamięci o miejscach, które niegdyś żyły sztuką filmową. W dniach 23-26 sierpnia wypełniony pasażerkami i pasażerami z całej Polski Kinobus przemierzy blisko pół tysiąca kilometrów drogami województwa świętokrzyskiego: z Kielc przez m.in. Suchedniów, Bliżyn, Skarżyską-Kamienną, Starachowice, Ostrowiec Świętokrzyski, Opatów, Bogorię, Staszów, Szydłów, Chmielnik, Busko-Zdrój, Pińczów, Jędrzejów, Włoszczowę, Kurzelów, Końskie i Zagnańsk z powrotem do Kielc. Uczestniczki i uczestnicy wydarzenia odwiedzą niemal wszystkie działające w regionie stałe kina i usłyszą o kilkudziesięciu, których już nie ma. Spotkają pracowników tych kin, przewodników i regionalistów, badaczy i animatorów kultury filmowej – i poznają ich historie. Spróbują regionalnych przysmaków. I oczywiście obejrzą filmy – na ekranach zagoszczą artyści wykonujący polską muzykę tradycyjną, dzięki czemu dziedzictwo filmowe spotka się z muzycznym. W czwartek 23 sierpnia o godzinie 19:30 w kieleckim kinie Fenomen pokazane zostaną: „Dziewcę z ciortem” (1975) Piotra Szulkina i „Kapel mistrze” (2016) Tomasza Knittla, którym towarzyszyć będzie gawęda etnomuzykolożki i śpiewaczki Ewy Grochowskiej, a w sobotę 25 sierpnia o godzinie 20:00 we włoszczowskim kinie Muza „Panny smutne” (1995) Mariusza Grzegorzka i „Kapela ze Wsi Warszawa w podróży” (2006) Jana Sosińskiego. Z kolei w piątek 24 sierpnia o godzinie 19:00 działający przy Staszowskim Ośrodku Kultury teatr Syrena zaprasza na spektakl „Kino” poświęcony nieistniejącej już miejscowej świątyni X Muzy. Wszystkie wydarzenia na trasie są darmowe i otwarte dla lokalnej publiczności. Osoby chcące podzielić się swoimi wspomnieniami i pamiątkami kinowymi zapraszamy szczególnie serdecznie. Dotychczas Kinobus odwiedził województwa: podkarpackie (2015), zachodniopomorskie (2016) i lubelskie (2017). Pomysłodawcą imprezy i autorem tras jest Maciej Gil. Organizatorem Kinobusu jest Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison z Krakowa, która prowadzi Kino Agrafka, Kinokawiarnię Kika, DKF Rozpięci oraz organizuje Konferencję Kin Studyjnych i Lokalnych. Patronem honorowym wydarzenia jest Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Projekt finansowo wspiera Polski Instytutu Sztuki Filmowej. Patronem medialnym jest TVP Kultura. Partnerami organizacyjnymi są: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Wojewódzki Dom Kultury i kino Fenomen w Kielcach, Staszowski Ośrodek Kultury, Dom Kultury i kino Muza we Włoszczowie. www.facebook.com/kinobusplwww.kinobus.pl

Pełna treść wiadomości na: 4885 at staszowskie.pl
staszowskie.pl, Źródło artykułu: staszowskie.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola