Belka
Czwartek, 17 Stycznia 2019   imieniny: Marian, Jan, Antoni
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Kwanty, rymy i piosenki [W najnowszym TN]

Data publikacji: 2019-01-09, Data modyfikacji: 2019-01-10
A A AWydrukDrukuj  
 
Śpiewa, pisze, udziela się społecznie. Doskonale znana mieszkańcom powiatu sandomierskiego i nie tylko. Kobieta o niespożytej energii, a zarazem pełna dobroci i życzliwości do drugiej osoby. Ewa Juda, bo o niej mowa, jest regionalistką, poetką, śpiewa w zespole „Gorzyczany”, a do tego nieustannie zadziwia swoją odwagą i ciekawością świata. Pani Ewa pochodzi z  Lubelszczyzny, z małej wsi Stróża niedaleko Kraśnika. Dorastała w domu, w którym, jak mówi, głównym źródłem utrzymania była wiedza. Ponieważ jej mama zmarła młodo, mieszkała z rodziną ojca, wychowywana przez babcię. Drewniany dom, o którym wspomina regionalistka, z zewnątrz tonął w kwiatach, a w środku w książkach. Wiele z nich było po łacinie, a to dlatego, że dziadek pani Ewy bardzo upodobał sobie ten język. Ona sama, będąc małą dziewczynką, bardzo chciała w przyszłości zostać nauczycielką łaciny i nie potrafiła zrozumieć, dlaczego ten język pozostał żywy już tylko w terminologii naukowej. Wiersze zaczęła pisać jeszcze w szkole. Jak mówi, wówczas bardzo dużo osób próbowało swoich sił w tworzeniu. W parze z zamiłowaniem do literatury, poezji, sztuki muzyki, idzie wykształcenie analityczne, ponieważ Ewa Juda jest analitykiem chemiczno-spożywczym. – To akurat nie jest nic nowego, że ja, wykształcona w kierunku ścisłym, zajęłam się czymś tak odmiennym. Wielu bardzo znanych chemików pisało wiersze – mówi ze śmiechem pani Ewa i dodaje, że z żadnej z tych dziedzin by nie zrezygnowała. Uczyła się w Technikum Analizy Środków Chemicznych w Rzeszowie. Jak po latach wspomina, miała wymagającą polonistkę, która jej pierwsze wierszowane próby oceniła bardzo surowo. Autorka niewiele myśląc spaliła je wszystkie i na długo odłożyła pióro… (jk) Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu „TN”. KUP e-TN (kliknij w obrazek pod spodem):

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=39614
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola