Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

"Nie zamilkną nasze hasła…" [W najnowszym TN]

Data publikacji: 2018-12-05, Data modyfikacji: 2018-12-06
A A AWydrukDrukuj  
 
Po 65 latach od dokonania zbrodni komunistycznej skazany został Stefan R., dawny funkcjonariusz Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego we Wrocławiu. Jego ofiarą był członek rozbitej pod koniec lat 40. młodzieżowej organizacji niepodległościowej „Orlęta” z Rudnika nad Sanem. 7 kwietnia 2017 r. Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie skierował do Sądu Rejonowego Wrocław Śródmieście akt oskarżenia przeciwko Stefanowi R., byłemu funkcjonariuszowi Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego we Wrocławiu. Prokurator zarzucił oskarżonemu, że w okresie od 21 maja do 24 maja 1952 r. we Wrocławiu, działając jako funkcjonariusz WUBP, prześladował Józefa P. z powodu podejrzenia przynależności do organizacji niepodległościowej o nazwie „Orlęta”. Wyrokiem z 13 listopada 2018 r. Sąd Rejonowy w Koninie skazał b. funkcjonariusza WUBP we Wrocławiu Stefana R. na karę roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 3 lat próby „za czyn stanowiący zbrodnię komunistyczną i zbrodnię przeciwko ludzkości, a polegający na bezprawnym pozbawieniu wolności w okresie od 21 maja do 24 maja 1952 r. we Wrocławiu członka organizacji niepodległościowej o nazwie »Orlęta« oraz dokonywaniu nieustannych przesłuchań zatrzymanego w areszcie pokrzywdzonego, ponadto na grożeniu mu więzieniem oraz spowodowaniem zwolnienia z seminarium, w celu zmuszenia go do podpisania zobowiązania do współpracy z Urzędem Bezpieczeństwa Publicznego”… (pn) Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu „TN”. KUP e-TN (kliknij w obrazek poniżej)  

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=37706
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola