Belka
Wtorek, 22 Stycznia 2019   imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Niepodległość od kuchni

Data publikacji: 2018-08-31, Data modyfikacji: 2018-09-08
A A AWydrukDrukuj  
 
Gminny Ośrodek Kultury w Samborcu jest w trakcie realizacji projektu pt. „Żywa lekcja Niepodległości”. Już wkrótce kolejne wydarzenia organizowane w jego ramach. Głównym celem projektu jest wyrównanie szans mieszkańców gminy Samborzec w dostępie do narodowych zasobów dóbr kultury. Tematem przewodnim zadania jest niepodległość w kontekście najważniejszych rocznic narodowych obchodzonych w 2018 roku, ze szczególnym uwzględnieniem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz jubileuszu 250-lecia konfederacji barskiej. Projekt skierowany jest do mieszkańców gminy Samborzec, ze szczególnym naciskiem na młodzież w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym oraz osoby dorosłe, głównie seniorów w wieku 60+. W jego realizację zostały włączone szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne z terenu gminy oraz 6 najprężniej działających gminnych organizacji pozarządowych. Od sierpnia do końca października będą realizowane m.in.: dwa wyjazdy tematyczne do Warszawy obejmujące udział w koncercie w Filharmonii Narodowej i spektaklu w Teatrze Narodowym oraz wizytę w Muzeum Narodowym w Warszawie. 23 sierpnia na placu przy scenie za budynkiem Urzędu Gminy Samborcu oraz na terenie szkoły w Chobrzanach odbyły się warsztaty kuchni polowej. Tematem spotkania była instrukcja stworzenia kuchni polowej oraz przygotowanie żurku z białą kiełbasą, wędzonką i jajkiem przyrządzony wedle wojskowego przepisu. 29 sierpnia odbyły się kolejne warsztaty kuchni polowej podczas, których na „ruszt” trafiły grochówka na wędzące oraz gulasz wieprzowy. Następne warsztaty odbędą się 7 września oraz 13 września na terenie szkół w Samborcu i Chobrzanach. Skierowane one są do młodzieży z tych szkół. Tematem warsztatów będzie profesjonalne przygotowanie pocztów sztandarowych szkół, w którego zakres wchodzi: musztra i obowiązki każdego członka pocztu, musztra całego pocztu, wydawanie komend oraz moralne i patriotyczne aspekty służby w poczcie sztandarowym. Również tego samego dnia 7 września w Zespole Placówek Oświatowych w Chobrzanach od godziny 13.30 będzie miał miejsce pokaz rekonstrukcyjny na temat: Na drodze do Niepodległości – fenomen Legionów Polskich „Maszerują strzelcy, maszerują…”. Natomiast 13 września również w Zespole Placówek Oświatowych w Chobrzanach od godziny 13.30 odbędzie się pokaz rekonstrukcyjny o tematyce: Polskie tradycje niepodległościowe – szlakiem Beliniaków „Ja myślałam, że to maki…”. Przedsięwzięcie to „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”. Całkowity przewidywany koszt zadania to ponad 29 tys. zł. „Tygodnik Nadwiślański” jest patronem medialnym projektu. (jk)

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=33099
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola