Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Od Poli Negri do "Gry o tron" [W najnowszym TN]

Data publikacji: 2018-10-10, Data modyfikacji: 2018-10-12
A A AWydrukDrukuj  
 
Ta kolekcja dosłownie wbija w fotel. Jest pewnie jedną z największych i najcenniejszych w Polsce. Marcin Ptak ze Staszowa w ciągu kilkunastu lat zgromadził ponad 4 tysiące autografów. Posiada odręczne podpisy koronowanych głów, gwiazd Hollywoodu, a nawet wszystkich po kolei prymasów Polski, którzy sprawowali tę godność w ciągu ostatnich dwóch wieków! Eksponaty są starannie posegregowane, opatrzone komentarzem i podzielone na tematyczne działy. Inaczej trudno byłoby cokolwiek znaleźć. Dziesiątki różnych profesji, setki nazwisk gwiazd ekranu i estrady, polityków, sportowców, literatów. Kogóż tu nie ma…? LIST Z WATYKANU Poczesne miejsce w kolekcji zajmuje odręczny autograf Jana Pawła II. – Zdobyłem go cudem – wspomina Marcin Ptak – Papież słynął z tego, że nie rozdawał autografów. Kiedy ktoś drogą ofi cjalną zwracał się do Stolicy Apostolskiej z taką prośbą, otrzymywał zwykłe zdjęcie z nadrukiem. W moim przypadku stało się jednak inaczej i do dziś nie wiem co było tego przyczyną. Na mój list odpowiedział, wtedy jeszcze biskup, Stanisław Dziwisz. Oprócz skreślonej przez niego krótkiej notki, w kopercie znajdowała się karteczka z własnoręcznym podpisem ojca świętego. Był to istotnie wyjątkowy przypadek, bowiem ponowna próba staszowskiego kolekcjonera zakończyła się już standardowo. – Chciałem mieć drugi autograf papieski – opowiada – One są bardzo cenne, więc można je wymienić na inne rzadkie „okazy”. Ale nie powiodło się. Przysłali tylko fotkę z inicjałami. Mam jednak kilka podpisów Karola Wojtyły z czasów, gdy był jeszcze metropolitą krakowskim… (rs) Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu „TN”. KUP e-TN (kliknij w obrazek poniżej)

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=33692
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola