Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Pogrzeb ostatniego więźnia Ostaszkowa

Data publikacji: 2018-09-23, Data modyfikacji: 2018-09-25
A A AWydrukDrukuj  
 
Prochy urodzonego w Baranowie Sandomierskim kapitana Emila Jana Kornackiego, ostatniego żyjącego świadka zbrodni katyńskiej, weterana kampanii włoskiej 2 Korpusu Polskiego i uczestnika Bitwy pod Monte Casino, spoczęły na cmentarzu parafialnym w Stalowej Woli – Rozwadowie. Emil Kornacki urodził się 8 czerwca 1920 r. w Baranowie Sandomierskim, jako trzecie dziecko Piotra i Karoliny z Młynarskich. Ojciec był komendantem policji w Jastkowicach, zmarł w 1937 r. Chłopak spędził dzieciństwo i okres dorastania w Jastkowicach, Charzewicach i Nisku, w którym w 1939 r. złożył egzamin dojrzałości. – Do liceum dojeżdżał z Rozwadowa koleją, z Niska do domu wracał piechotą – powiedziała nam Anna Szewc z Rozwadowa, bliska krewna Emila Kornackiego. Należał on do pierwszego pokolenia Niepodległej – urodzonego, wychowanego i wykształconego już w wolnej Rzeczpospolitej. Szczegóły w najbliższym wydaniu „TN” Fot. P. Niemiec

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=33519
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola