Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Spełniony sen o lataniu [W najnowszym TN]

Data publikacji: 2018-10-10, Data modyfikacji: 2018-10-12
A A AWydrukDrukuj  
 
Michał Latawiec był absolwentem Gimnazjum im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu – placówki, którą nie przypadkiem nazywa się dziś często „szkołą bohaterów”. Jako młody chłopak godzinami przesiadywał na tarnobrzeskim lotnisku, obserwując lądujące i startujące samoloty. Zapewne wówczas, w młodzieńczych marzeniach, widział siebie jako bohatera przestworzy. Los sprawił, że to marzenie się ziściło, choć ceną za nie było życie. Urodził się w styczniu 1915 r. w Majdanie Zbydniowskim. Mimo że pochodził z chłopskiej rodziny, w której nigdy się „nie przelewało”, rodzice zadbali o jego staranną edukację. W 1936 roku, po zdaniu matury, Michał Latawiec wstąpił do wojska i szybko został słuchaczem Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Szadkowie. Okazał się bardzo pojętnym uczniem. We wrześniu 1937 r. trafi ł do słynnej „Szkoły Orląt” w Dęblinie. Wybrał karierę pilota. Promocję ofi cerską uzyskał 15 czerwca 1939 r. Przydzielono go do 64 Eskadry Bombowej. Po wybuchu wojny eskadra trafi ła na lotnisko polowe w rejonie Sokołowa Podlaskiego. 5 września załoga, w skład której wchodził Michał Latawiec, otrzymała zadanie wykonania lotu rozpoznawczego w kierunku Śląska… (wel) Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu „TN”. KUP e-TN (kliknij w obrazek poniżej)

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=33691
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola