Belka
Wtorek, 22 Stycznia 2019   imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Świat zmysłów [zapowiedź]

Data publikacji: 2018-08-23, Data modyfikacji: 2018-08-24
A A AWydrukDrukuj  
 
STALOWA WOLA. Do 29 października w siedzibie głównej Muzeum Regionalnego (ul. Sandomierska 1) czynna jest nowa interaktywna wystawa „Świat zmysłów”, przygotowana przez Uniwersytet Jagielloński. Poświęcona jest funkcjonowaniu zmysłów człowieka. Ekspozycja przybliża fascynujący i tajemniczy świat ludzkich zmysłów, odkrywa budowę oraz tajniki „działania” naszych oczu, uszu, nosa. Na wystawie prezentowane są m.in. modele, umożliwiające widzom samodzielne przeprowadzanie prostych eksperymentów i poznanie tajemnic funkcjonowania narządów słuchu, wzroku, powonienia i dotyku. Na ekspozycję składają się trzy przestrzenie tematyczne. Pierwsza, „Receptory”, pozwala poznać budowę poszczególnych organów odpowiedzialnych za odbieranie bodźców. Druga, „Mono czy stereo”, zawiera modele pokazujące, w jaki sposób bodźce płynące do mózgu z dwóch źródeł, dwojga oczu czy dwojga uszu, zwiększają jego możliwości percepcyjne.  Przestrzeń trzecia, „Iluzje”, obok popularnych iluzji optycznych, wprowadza w świat złudzeń słuchowych. Łącznie do dyspozycji zwiedzających przygotowano kilkadziesiąt stanowisk doświadczalnych. (r)

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=32807
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola