Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Tarnobrzescy powstańcy [W najnowszym TN]

Data publikacji: 2018-09-19, Data modyfikacji: 2018-09-22
A A AWydrukDrukuj  
 
Jerzy Młochowski przez wiele lat mieszkał i pracował w Tarnobrzegu. Do emerytury był zatrudniony w tarnobrzeskiej Fabryce Obrabiarek, po śmierci w 1988 r. spoczął na miechocińskim cmentarzu. Prawie nikt poza najbliższą rodziną nie wiedział, że i on, i jego ojciec, Jan Młochowski, który często odwiedzał syna, to zasłużeni patrioci i żołnierze powstania warszawskiego. Na ślad przeszłości swoich sąsiadów wpadł nieoceniony regionalista z Mokrzyszowa Andrzej Biernat. Rodzina Młochowskich mieszkała w Warszawie od pokoleń. Zajmowali się drobnym rzemiosłem. Byli też, mimo represji zaborców, polskimi patriotami. Nic więc dziwnego, że gdy wybuchła I wojna światowa, 17-letni Jan Młochowski szybko zgłosił się ochotniczo do Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Dużo ryzykował – formalnie był poddanym rosyjskim i w przypadku wzięcia do niewoli, groziła mu śmierć za zdradę. Jan Młochowski służył w Legionach od sierpnia 1915 r. Walczył na Lubelszczyźnie, potem na Wołyniu. Wyróżniał się odwagą i poświęceniem, pod Mielnikiem został ranny w rękę, pod Smolarnią raniono go w głowę, a pod Perespą otrzymał postrzał w nogę. Mimo ran nie opuścił szeregów 3 Pułku Piechoty Legionów. W 1917 r. był już kapralem i instruktorem musztry. W czasie tzw. kryzysu przysięgowego Jan Młochowski był jednym z tych, którzy odmówili złożenia przysięgi na wierność zaborcom. Został internowany i osadzony w słynnym obozie w Szczypiornie. Po zwolnieniu w lutym 1918 r. wyjechał na Wołyń i wstąpił do Pułku Szwoleżerów rotmistrza Feliksa Jaworskiego, sformowanego przy III Korpusie Polskim. Oddział ten stał się szybko legendą wśród Polaków na Wołyniu. Bronił polskich wsi i miasteczek przed zrewolucjonizowanym chłopstwem, a potem przed oddziałami ukraińskimi…(wel) Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu „TN”. KUP e-TN (kliknij w obrazek poniżej)  

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=33412
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola