Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

"Terytorialsi" przysięgali w Tarnobrzegu

Data publikacji: 2018-12-02, Data modyfikacji: 2018-12-03
A A AWydrukDrukuj  
 
Blisko 150 żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa” złożyło przysięgę wojskową na placu Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu. „Terytorialsi” przysięgali na historyczny sztandar bojowy rzeszowskiego Inspektoratu Armii Krajowej. W uroczystości asystowała kompania reprezentacyjna brygady i orkiestra wojskowa. Przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w Tarnobrzegu to nie przypadek. Dowódca rzeszowskiej brygady pułkownik Dariusz Słota przypomniał patriotyczne tradycje tego terenu. Dlatego też miasto wybrano na miejsce przysięgi żołnierzy WOT. Do wypowiadających słowa roty żołnierzy przemówił też prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. – Si vis pacem, para bellum. Chcesz pokoju, bądź przygotowany do wojny. Ta starożytna dewiza wpisuje się w ideę powołania wojsk obrony terytorialnej. Ale ja życzę wszystkim obecnym tu żołnierzom, żeby te karabiny, które z dumą ściskają, używali tylko na uroczystościach i na ćwiczeniach – stwierdził D. Bożek. Uroczystości na pl. Bartosza Głowackiego poprzedziła msza św. w kościele O.O Dominikanów. Po przysiędze odbyła się defilada pododdziałów 3 PBOT. Była też żołnierska grochówka dla wszystkich i pokazy sprzętu bojowego.

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=37604
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola