Belka
Czwartek, 17 Stycznia 2019   imieniny: Marian, Jan, Antoni
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

To moja Polska [W najnowszym TN]

Data publikacji: 2019-01-02, Data modyfikacji: 2019-01-04
A A AWydrukDrukuj  
 
Punktualnie o północy telewizja przestała nadawać. Wtedy usłyszałem pukanie do drzwi. Przyszli po mnie cała ekipą – milicjanci i esbecy – tak wspomina noc z 12/13 grudnia 1981 r. Marek Duszkiewicz, wówczas tarnobrzeżanin, dziś obywatel USA. 37 lat temu wprowadzono w Polsce stan wojenny. Wiele tysięcy osób zostało internowanych. Część z nich zmuszono później do emigracji, wyjeżdżali z kraju z „biletem w jedną stronę”. Był wśród nich Marek Duszkiewicz. Niedawno, pierwszy raz od 35 lat, odwiedził Polskę i Tarnobrzeg. – Nie byłem żadnym prominentnym działaczem opozycji, w „Solidarności” byłem zwykłym szeregowym członkiem. Ale już wcześniej miałem kontakty z tzw. twardą opozycją, z Komitetem Obrony Robotników. Przywoziłem do Tarnobrzega korowską „bibułę”, wydawnictwa drugiego obiegu. Zostało to dostrzeżone przez „ubecję”. Gdy w Nowej Hucie próbowano wysadzić pomnik Lenina, sprawców szukano w całej Polsce. Też trafiłem na przesłuchanie. Wypytywali mnie gdzie byłem konkretnego dnia, kazali potwierdzać alibi. A ja nie wiedziałem o co chodzi. Ale łatka „korowca” przylgnęła – wspomina Marek Duszkiewicz. W nocy 12/13 grudnia 1981 r. organa bezpieczeństwa zaczęły zatrzymywać działaczy uznanych przez władze państwowe za groźnych… (wel) Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu „TN”. KUP e-TN (kliknij w obrazek pod spodem):    

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=39219
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola