Belka
Czwartek, 17 Stycznia 2019   imieniny: Marian, Jan, Antoni
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

W Baranowie Sandomierskim powstał Uniwersytet Trzeciego Wieku

Data publikacji: 2018-12-29, Data modyfikacji: 2018-12-29
A A AWydrukDrukuj  
 
Od nowego roku starsi mieszkańcy gminy Baranów Sandomierski zasiądą w ławach studenckich. Powstał tam właśnie Uniwersytet Trzeciego Wieku. Tuż przed świętami w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Baranowie Sandomierskim odbyło się spotkanie założycielskie. Kilkadziesiąt osób z terenu całej gminy spotkało się, by porozmawiać o oczekiwaniach i planach działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Przyjęto uchwałę o powołaniu stowarzyszenia, nadaniu mu statutu oraz wybrano zarząd i komisję rewizyjną. Prezeską Stowarzyszenia UTW została Teresa Żyguła – pomysłodawczyni powołania tej struktury w gminie. Funkcję wiceprezesów będą pełnić Teodora Babiuch i Stanisław Smykla, skarbniczką będzie Albina Róg, sekretarzem – Zofia Wydro. Uniwersytetowi patronuje Burmistrz Marek Mazur, który również był obecny na spotkaniu, a siedzibą będzie MGOK w Baranowie Sandomierskim. Tam też będzie się odbywać większość spotkań. Ale nie tylko, ponieważ stowarzyszenie działać będzie na terenie całej gminy. Patronat nad baranowskim UTW objęły dwie uczelnie: Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnobrzegu. Współpraca z nimi polegać będzie na organizacji wykładów, szkoleń, czy spotkań. W planie są także wycieczki krajoznawcze i edukacyjne, pokazy filmowe, rękodzieło, zajęcia ruchowe, dyskusje i zabawy oraz inne aktywności zaproponowane przez uczestników. Celem stowarzyszenia będzie rozwijanie zainteresowań członków, edukacja, utrzymanie sprawności intelektualnej i fizycznej oraz czynny udział w życiu kulturalnym, społecznym i organizacyjnym. W oczekiwaniu na rejestrację stowarzyszenia w sądzie, można już złożyć deklarację przystąpienia do UTW. Studentem może zostać każdy, bez względu na wykształcenie, status materialny, pochodzenie, czy miejsce zamieszkania. Jedyne warunki to, by była to osoba w wieku 50+, nieaktywna zawodowo (emeryt, rencista lub osoba niepracująca). Następnie należy złożyć deklarację członkowską, opłacić wpisowe oraz miesięczną niewysoką składkę. Student otrzyma legitymację, która będzie go uprawniała do uczestnictwa we wszystkich zajęciach UTW oraz zniżek na niektóre imprezy i koncerty. Deklarację będzie można znaleźć m.in. na stronie internetowej MGOK-u www.kulturalia.pl, a także w siedzibie ośrodka przy ul. Fabrycznej 39 w Baranowie Sandomierskim. Po zarejestrowaniu stowarzyszenia przez sąd, będzie można rozpocząć działalność! Inauguracja zaplanowana jest wstępnie na luty przyszłego roku. rd

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=39078
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola