Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Warsztaty z kawalerzystami

Data publikacji: 2018-10-09, Data modyfikacji: 2018-10-12
A A AWydrukDrukuj  
 
5 października w Zespole Placówek Oświatowych w Chobrzanach w gminie Samborzec odbyły się dwa ostatnie pokazy rekonstrukcyjne, które były podsumowaniem projektu prowadzonego przez Gminny Ośrodek Kultury w Samborcu pn. „Żywa lekcja Niepodległości”. Pokazy rekonstrukcyjne przeprowadzili dwaj eksperci – kawalerzyści z Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich – Mariusz Kowalski oraz Robert Mazur. Wójt gminy Samborzec Witold Surowiec dziękował młodzieży za liczne przybycie i aktywny udział w warsztatach. Wręczył również dyplomy z podziękowaniami dla stowarzyszeń  z gminy Samborzec, które wzięły udział w projekcie. Podczas spotkań można było zobaczyć historyczne fotografie, dotknąć, a nawet przymierzyć elementy ułańskiego umundurowania i uzbrojenia. Kawalerzyści Robert Mazur i Mariusz Kowalski barwnie opowiadali o historii pułku i szwadronu, demonstrowali zgromadzone na wystawie eksponaty. Dla wszystkich obecnych była to niezapomniana lekcja historii. Gminny Ośrodek Kultury w Samborcu informuje, że już wkrótce kolejne działania projektowe –  dwa wyjazdy tematyczne do Warszawy.  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. „Tygodnik Nadwiślański” jest patronem medialnym przedsięwzięcia.

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=33684
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola