Belka
Wtorek, 23 Kwietnia 2024   imieniny: Jerzy, Wojciech
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Wojewoda wręczyła włodarzom nowych miast listy gratulacyjne i medale

Data publikacji: 2018-12-31, Data modyfikacji: 2019-01-02
A A AWydrukDrukuj  
 
admin on 31 gru 2018 - 18:09Siedem świętokrzyskich miejscowości od 1 stycznia odzyska prawa miejskie utracone na skutek represji po powstaniu styczniowym. Włodarze: Nowej Słupi, Szydłowa, Pierzchnicy, Nowego Korczyna, Opatowca, Oleśnicy i Pacanowa odebrali z rąk wojewody uroczyste listy gratulacyjne i okolicznościowe medale. Zdaniem wojewody Agaty Wojtyszek, przywrócenie praw miejskich, to sprawiedliwość dziejowa dla lokalnych społeczności. - To bardzo ważne, także w kontekście obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Świadczy to, że region świętokrzyski w historii całego kraju było miejscem gdzie walki o odzyskanie niepodległości było bardzo silne - dodaje. Agata Wojtyszek podkreśla, że oprócz symbolicznego przywrócenia prawdy historycznej to także, szansa dla nowych świętokrzyskich miast na dynamiczny rozwój turystyczny i gospodarczy. Autor: Michał Kita, Mateusz KaczmarczykPełna treść na stronie Radio Kielce

Pełna treść wiadomości na: 5083 at staszowskie.pl
staszowskie.pl, Źródło artykułu: staszowskie.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola