Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Wyrównywał rachunki krzywd [W najnowszym TN]

Data publikacji: 2018-12-05, Data modyfikacji: 2018-12-06
A A AWydrukDrukuj  
 
SS-Sturmmann Ernst Weffels był okrytym ponurą sławą katem i oprawcą z kobiecego więzienia na Pawiaku. Dokładnie 75 lat temu, w październiku 1943 roku, został zastrzelony na terenie Parku Ujazdowskiego w Warszawie. Akcją, której celem była likwidacja hitlerowskiego zbrodniarza, dowodził pochodzący z podstaszowskich Kurozwęk Kazimierz Kardaś pseudonim Orkan. Karty wojennej działalności „Orkana” mieszczą wyjątkowo długą listę chlubnych dokonań. Kardaś znalazł się w konspiracji niemal od razu po napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę. Był w Szarych Szeregach, a potem skierowany został do „Agatu” – słynnego oddziału dywersyjnego Kedywu AK. Jego główną misją było wykonywanie wyroków śmierci wydanych przez polskie podziemie. To właśnie na bazie „Agatu” powstał później legendarny batalion harcerski „Parasol” wsławiony m.in. likwidacją Franza Kutschery – dowódcy SS i Policji na Dystrykt Warszawski. NAD CZARNĄ W pożółkłych księgach kurozwęckiej parafii niełatwo odszukać ślady związane z rodziną Kardasiów. Ksiądz, który zapełniał je treścią w pierwszych latach ubiegłego wieku, miał zamaszysty charakter pisma. Niektóre nazwiska czy daty są dziś, z perspektywy czasu, prawie nie do odczytania. A jednak, po długich poszukiwaniach, udało mi się w końcu odnaleźć właściwy ustęp. Wynika z niego, że 17 stycznia 1919 roku, o godz. 5 nad ranem, gajowemu Kazimierzowi Kardasiowi z dworu w Kurozwękach, liczącemu lat 41, i jego o trzy lata młodszej żonie Jadwidze z Utników, urodził się syn, któremu na chrzcie dano imię po ojcu… (rs) Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu „TN”. KUP e-TN (kliknij w obrazek poniżej)  

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=37705
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola