Belka
Wtorek, 22 Stycznia 2019   imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Ziemiańskie dzieje Jachimowic cz. III [W najnowszym TN]

Data publikacji: 2018-09-12, Data modyfikacji: 2018-09-13
A A AWydrukDrukuj  
 
Zapraszamy do lektury ostatniej części opowieści opartej na korespondencji autora tekstu ze zmarłą niedawno córką ostatnich właścicieli majątku Jachimowice w gminie Samborzec, Krystyną Radlińską z domu Oppeln-Bronikowską. ZNÓW POD LUFAMI W czerwcu 1944 roku, po wielu nieudanych próbach, sekcji „Waltera” – Józefa Bojanowskiego – udało się w końcu uprowadzić gestapowca von Paula, rezydującego w majątku Skrzypaczowice pod Łoniowem. Von Paul nadzorował całą siatkę konfi dentów niemieckich na terenie Sandomierszczyzny. Wyrok na niego wydany był od dawna, ale jako ważna figura w okupacyjnym aparacie władzy, gestapowiec posiadał bardzo silną ochronę. Bronisław Bronikowski nadzorował akurat prace polowe, gdy dostrzegł pędzącą z wielką prędkością bryczkę, powożoną przez Waltera. Bojanowski, widząc znajomego dziedzica zatrzymał się na chwilę, podniósł jasny prochowiec i pokazał mu skrępowanego von Paula, poczym pomknął dalej. Nazajutrz była niedziela. W jachimowickim dworze zebrało się na obiad wiele osób. Wśród gości byli m.in. komendant obwodu AK Sandomierz mjr Antoni Wiktorowski „Kruk” i kapitan Pytlakowski „Tarnina”. Nagle przed dom zajechała „buda” z żandarmami. Dowodzący nimi ofi cer zażądał oddania von Paula – żywego lub martwego. Stwierdził, że nie odjadą bez niego, i że na Jachimowicach urywają się ślady, więc ich zdaniem, gestapowiec musi znajdować się gdzieś we dworze… (rs) Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu „TN”. KUP e-TN (kliknij w obrazek poniżej)    

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=33282
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola