Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

A te skrzydła połamane… [W najnowszym TN]

Data publikacji: 2019-06-05, Data modyfikacji: 2019-06-05
A A AWydrukDrukuj  
 
Wybory kontraktowe 4 czerwca 1989 r. wciąż są tematem sporów. Paradoks polega na tym, że ówcześni przeciwnicy są teraz ich gorącymi entuzjastami, a część uczestników kampanii 89 r. żałuje swojego zaangażowania. Ale kto nie przeżył tamtych nadziei, nie widział ludzi, którzy podnieśli głowy i zaczęli głośno mówić, ten mało wie o Polsce. 18 grudnia 1988 r. w Warszawie powstał Komitet Obywatelski przy Przewodniczącym NSZZ „Solidarność”, który do rozmów przy „okrągłym stole” przystąpił z żądaniem legalizacji „Solidarności” i wolnych wyborów. Nasz region reprezentował w KO Władysław Liwak, prawnik i działacz „S” w Hucie „Stalowa Wola” (późniejszy poseł OKP i wojewoda tarnobrzeski). Kiedy w kwietniu 1989 r. nastąpiła sądowa legalizacja „Solidarności” i ogłoszono datę częściowo demokratycznych wyborów do Sejmu i wolnych do Senatu, zaczęły w terenie powstawać Komitety Obywatelskie. Kierowali nimi lokalni liderzy „Solidarności”, wspomagani przez miejscowe autorytety – nauczycieli, prawników, lekarzy, księży… (pn) Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu „TN”. KUP e-TN:

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=44871
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola