Belka
Środa, 24 Kwietnia 2024   imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Nawet Chińczycy na to nie wpadli

Data publikacji: 2019-06-07, Data modyfikacji: 2019-06-09
A A AWydrukDrukuj  
 
Szymon Siepka i Marcin Jędryka – dwaj uczniowie połanieckiego technikum zdobyli złoty medal na Międzynarodowych Targach Wynalazczości „INTARG”, które zakończyły się w środę w Katowicach. Dzień później dwaj młodzi połańczanie odebrali w siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej nagrody za uzyskanie znakomitego wyniku w tegorocznej Olimpiadzie Innowacji Technicznych. Szymon i Marcin stworzyli nowatorski system pod nazwą „Trzymajmy się”. Na czym to polega? Urządzenie składa się z opaski na rękę z modułem wi-fi i dedykowanej aplikacji na smartfony z systemem Android. Opaska, poprzez wgrany do umieszczonego w niej modułu program, łączy się ze smartfonem i z zainstalowaną na nim aplikacją. Gdy któryś użytkownik opaski wyjdzie poza zasięg sieci to aplikacja powiadomi o tym opiekuna za pomocą sygnału dźwiękowego. – Podczas prac nad rozwojem naszego pomysłu zauważyliśmy, że ma on więcej zastosowań niż początkowo przypuszczaliśmy – mówi Szymon Siepka. – Osoby, którym może się przydać nasz projekt to m.in. cierpiący na chorobę Alzhaimera i ich bliscy, niepełnosprawni, nauczyciele podczas wycieczek szkolnych oraz rodzice wyjeżdżający na wakacje z dziećmi.  – Prototyp innowacyjnego systemu „Trzymajmy się razem” działa zgodnie z założeniami jakie ustaliliśmy na początku naszych prac. Wykorzystane przez nas do budowy układu opaski elementy elektroniczne kosztowały około 30zł. Oprogramowanie oraz aplikacja nie wymagały od nas żadnego wkładu finansowego, ponieważ do ich pisania wykorzystaliśmy darmowe środowiska programistyczne. Tym samym udało się nam również zrealizować kolejne założenie, aby nasz pomysł był w praktyce tani. Dzięki temu, gdyby system „Trzymajmy się razem” udało się wprowadzić do masowej produkcji, jego cena, jak również czas wykonania, byłyby niewielkie – dodaje Marcin Jędryka. Jak przyznają obaj wynalazcy, więcej szczegółów swojego projektu nie chcą na razie zdradzać, tłumacząc, że konkurencja zza Wielkiego Muru nie śpi. Opiekunem Marcina i Szymona, był nauczyciel połanieckiej placówki Mariusz Zyngier. (rs)

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=44940
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola