Belka
Piątek, 14 Grudnia 2018   imieniny: Alfred, Izydor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Droga do wolności [W najnowszym TN]

Data publikacji: 2018-08-08, Data modyfikacji: 2018-08-10
A A AWydrukDrukuj  
 
Pod koniec czerwca 1945 r. przez Stalową Wolę i Sandomierz przejechała nie niepokojona przez patrole ciężarówka „Studebaker”. Wiozła 22 żołnierzy w mundurach „berlingowców”. Gdyby ktoś wtedy dokładnie sprawdził ich dokumenty, zorientowałby się, że to nie żołnierze Wojska Polskiego, ale poszukiwani przez NKWD i UB „leśni”. Już jesienią 1944 r. NKWD z pomocą sił bezpieczeństwa PKWN rozpoczęła szeroką akcję wyłapywania żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Za potencjalnych wrogów nowego systemu uznano nawet tych, którzy po wejściu Sowietów na tereny polskie początkowo zaniechali dalszej walki, jak choćby znany na całym Zasaniu dowódca NOW-AK Franciszek Przysiężniak „Ojciec Jan”. Aresztowani trafi ali do więzień na dalsze „badania” lub do obozów polowych NKWD (m.in. w Jastkowicach, Żabnie, Byszówce pod Klimontowem), z których wywożono ich do łagrów w głąb Rosji lub po prostu rozstrzeliwano w pobliskich lasach. W naszym regionie aresztowania objęły m.in. żołnierzy AK z miejscowości położonych wzdłuż Sanu – Bielin, Ulanowa, Pysznicy, Jastkowic, Niska i Rudnika. Podobny los spotkał też bohaterskich uczestników powstania warszawskiego, którzy jeszcze w czasie walk lub po kapitulacji, już w cywilnych ubraniach, zdołali opuścić zniszczoną stolicę…(jg) Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu „TN”. KUP e-TN (kliknij w obrazek poniżej)  

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=32296
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola