Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Jak oddać ważny głos?

Data publikacji: 2018-10-18, Data modyfikacji: 2018-10-19
A A AWydrukDrukuj  
 
admin on 18 paź 2018 - 21:40W najbliższą niedzielę odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych. W 2014 roku aż 1 mln 200 tys. głosów oddanych na kartach do sejmików wojewódzkich było nieważnych. Przypominamy o czym warto pamiętać i co zrobić, aby nie zmarnować swojego głosu i poprawnie zaznaczyć wybranych kandydatów na wszystkich listach. „Chcemy, aby w tym roku żaden głos się nie zmarnował, czyli nie został uznany za nieważny. Apelujemy do wszystkich osób, które będą głosowały w zbliżających się wyborach o oddawanie głosu również na kartach wyborów do sejmików województw. To właśnie w wyborach na ten szczebel władzy samorządowej w 2014 roku najwięcej było głosów nieważnych. Ponad milion osób wrzuciło do urny karty bez żadnego skreślenia, czyli tzw. głosy puste! To zmarnowana szansa, ponieważ od decyzji podejmowanych w sejmikach zależą np. strategie rozwoju oraz podział środków unijnych w regionie” – podkreśla Joanna Załuska, dyrektorka programu Masz Głos Masz Wybór Fundacji Batorego. Jak oddać ważny głos? W lokalu wyborczym każdy wyborca otrzyma zestaw kart do głosowania. Na każdej otrzymanej karcie, obok nazwiska kandydata, należy postawić jeden znak X. Wtedy na pewno głos będzie ważny. „Sporo kontrowersji wzbudza w tym roku możliwość stawiania znaku X rozumianego jako wiele przecinających się linii oraz robienia dopisków w obrębie kratek do głosowania. Wspólnie z Państwową Komisją Wyborczą apelujemy o głosowanie za pomocą jednego, przemyślanego znaku X na jednej karcie oraz o niezamazywanie kratek i nie robienie dopisków. Pozwoli to komisjom szybciej policzyć głosy i nie będzie skutkowało niepewnością co do intencji osoby głosującej” – przestrzega Joanna Załuska. Jeśli ktoś pomyli się, powinien zadbać o całkowite zaczernienie kratki z omyłkowo postawionym X, tak aby nie widać było żadnych krzyżujących się linii. Więcej informacji o ważnych i nieważnych głosach:http://twojglosmamoc.pl/aktualnosci/ O czym warto pamiętać? • Lokal wyborczy, w którym mamy oddać głos odnajdziemy na stronie www.wybory2018.pkw.gov.pl/pl/obwody • Lokale będą one czynne od godziny 7.00 do 21.00. • W lokalu trzeba okazać dokument tożsamości. To dokument z naszym zdjęciem, np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja uczniowska lub studencka. Potwierdzenie tożsamości w inny sposób, np. za pomocą świadków, nie jest możliwe. • Głosowanie jest tajne. Głosujemy w miejscach specjalnie do tego wyznaczonych, gdzie nikt nie zobaczy jak zagłosowaliśmy. • Po oddaniu głosu wrzucamy kartę do urny w taki sposób, aby strona zadrukowana była niewidoczna. Przestrzegania tej zasady oraz nienaruszalności urny będzie pilnował jeden z członków komisji wyborczej – strażnik urny. Źródło: Fundacja Batorego

Pełna treść wiadomości na: 5062 at staszowskie.pl
staszowskie.pl, Źródło artykułu: staszowskie.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola