Belka
Sobota, 4 Maja 2024   imieniny: Florian, Malwina, Monika
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Noc wśród eksponatów

Data publikacji: 2019-05-19, Data modyfikacji: 2019-05-20
A A AWydrukDrukuj  
 
SANDOMIERZ. Tego wieczoru można było nie tylko obejrzeć za darmo lub za symboliczną opłatę muzealne ekspozycje, ale także zobaczyć  eksponaty, które na co dzień nie są prezentowane oraz skorzystać z wyjątkowych atrakcji, przygotowanych specjalnie na Noc Muzeów. Instytucje kultury do późnych godzin były pełne zwiedzających.    W sobotę po południu na Starym Mieście, w obecności biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, włodarzy miasta i powiatu, odbył się wernisaż wystawy “Wspomnienie obecności św. Jana Pawła II w Sandomierzu”.  – Ta wystawa nie jest dokumentacją tamtego wydarzenia, ale jego przypomnieniem. Zawiera 30 plansz z prawie 60 fotografiami autorstwa Rafała  Biernickiego, Jerzego Krzemińskiego, Krzysztofa Sykutowskiego i Ireneusza Fertnera – mówiła Urszula Stępień, kustosz Muzeum Diecezjalnego. Fotografie pokazują przygotowania do historycznej wizyty, mszę św. sprawowaną przez Jana Pawła II na błoniach oraz modlitwę w katedrze. Umieszczone są w trzech punktach: na murze między Kurią Diecezjalną a katedralną dzwonnicą, w wąskiej uliczce prowadzącej z katedry do Domu Długosza oraz  na ogrodzeniu wokół Collegium Gostomianum. W Domu Długosza specjalnie na Noc Muzeów wyeksponowano rękopis pieśni „Bogurodzica” z XV wieku, na co dzień przechowywany w Bibliotece Diecezjalnej oraz pochodzący z tego samego stulecia “Dialog o Zbigniewie Oleśnickim”, którego autorstwo jest przypisywane Janowi Długoszowi. Zwiedzający Muzeum Okręgowe mieli możliwość zobaczenia ekslibrisów z muzealnych zbiorów, wykonania odcisku dawnej pieczęci sandomierskiej oraz zrobienia sobie pamiątkowej fotografii w tradycyjnym, regionalnym stroju. Udostępniona była pracownia konserwatorska. Dla dzieci przygotowano questing dotyczący poszukiwania zamkowego skarbu. Można było oczywiście obejrzeć wystawy, wśród nich otwartą w piątek prezentację fotografii Karoliny Werens “Rwanda – 25 lat pokoju”. Autorka odpowiadała na pytania zainteresowanych i częstowała rwandyjską herbatą. Zwieńczeniem wieczoru w Zamku Królewskim był koncert tria Wojciecha Karolaka.     Swoje podwoje w Noc Muzeów otworzyły również: Galeria Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych, Galeria Otwarta i Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. W Miejskiej Bibliotece Publicznej znani sandomierzanie czytali swoje ulubione książki z dzieciństwa i młodości. Dla najmłodszych przygotowano zabawę „Tajemnice piramid”. Ojcowie dominikanie oprowadzali gości po romańskim kościele św. Jakuba oraz po przyklasztornej winnicy. (mp)

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=43904
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola