Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Nowe korony dla Sulisławickiej Pani [W najnowszym TN]

Data publikacji: 2018-09-12, Data modyfikacji: 2018-09-13
A A AWydrukDrukuj  
 
W Sulisławicach odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Narodzenia Najświętszej Marii Panny, podczas których zakończono obchody 200-lecia diecezji sandomierskiej i dokonano poświęcenia nowych koron dla cudownego obrazu Matki Bożej. Na wrześniowy odpust w „Częstochowie ziemi sandomierskiej” – jak często określane są Sulisławice – każdego roku przybywają wierni z różnych zakątków Polski. Już w dzień poprzedzający święto Narodzenia NMP na drogach prowadzących do sanktuarium, w którym od ponad 400 lat znajduje się słynący łaskami wizerunek Matki Bożej Bolesnej, spotkać można było liczne piesze pielgrzymki z wielu parafii naszej diecezji. Niektóre grupy liczyły grubo ponad sto osób i maszerowały nieraz kilkadziesiąt kilometrów. Od grudnia 1951 r. gospodarzami sulisławickiej parafii są księża zmartwychwstańcy. W piątkowy wieczór mszy świętej, w której uczestniczyły grupy pielgrzymkowe m.in. z Sandomierza, Opatowa i Połańca, przewodniczył prowincjał Polskiej Prowincji Zmartwychwstańców o. Jan Krzysztof Swół… (rs) Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu „TN”. KUP e-TN (kliknij w obrazek poniżej)    

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=33280
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola