Belka
Sobota, 4 Maja 2024   imieniny: Florian, Malwina, Monika
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Nowe obrazy w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego w Stalowej Woli

Data publikacji: 2019-05-16, Data modyfikacji: 2019-05-16
A A AWydrukDrukuj  
 
Podczas tegorocznej nocy muzeów Muzeum Regionalne w Stalowej Woli będzie mogło pochwalić się nowymi obrazami w kolekcji Alfonsa Karpińskiego. Dwie piękne i niezwykłe prace zakupione do zbiorów tej instytucji będzie można po raz pierwszy zobaczyć właśnie 18 maja 2019 roku. Pierwsza z prac – Pielgrzymi – to obecnie najcenniejsze dzieło w naszym Muzeum. Ten wyjątkowy obraz z krakowskiego okresu twórczości Alfonsa Karpińskiego przedstawia grupę ludzi idących na Kalwarię. Artysta w 1907 roku sam wybrał się na pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej i wykonał serię szkiców, które posłużyły mu później do stworzenia tego wielkoformatowego dzieła. Imponujące wymiary pracy (117 x 196 cm) oraz ukazanie postaci tyłem działają na wyobraźnię widza. Stając przed obrazem możemy się poczuć jak jeden ze strudzonych pielgrzymów. Dzieło to zdradza fascynację Karpińskiego folklorem i polską wsią, a dzięki podjętej tematyce znakomicie wpisuje się w nurty artystyczne Młodej Polski. Drugą nowością w Galerii jest obraz Niedziela (Kościół paryski) z 1909 roku pozyskany dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Kolekcje Muzealne. Praca pochodzi z paryskiego okresu twórczości artysty. W latach 1907–1912 Alfons Karpiński kształcił się w paryskiej Académie Willi uczęszczając do atelier H. Martina i H. Anglade’a. W Paryżu malował paryskie ulice, skwery, sceny rodzajowe, ale przede wszystkim kobiety. Ten okres uważany jest za najważniejszy w artystycznym rozwoju Karpińskiego. Niedziela to obraz olejny na tekturze, przedstawia gotycki kościół wykonany z czerwonej cegły. Obraz jest wyjątkowy głównie ze względu na motyw wybrany przez autora, dość dla niego nietypowy, ale i czas powstania. Prace Karpińskiego z wczesnego okresu paryskiego są rzadko spotykane, zapewne większość z nich pozostaje nadal w prywatnych rękach kolekcjonerów francuskich. Wczesny okres paryski twórczości Karpińskiego nie jest jeszcze w pełni zbadany. Od niedawna Galeria Karpińskiego prezentuje także kolejny depozyt z Muzeum Narodowego w Krakowie. Jest to symboliczny obraz Prometeusz z 1898 roku. Zapraszamy do obejrzenia nowych obiektów na stałej ekspozycji w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego przy ul Rozwadowskiej 12 w Stalowej Woli już od 18 maja.

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=43772
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola