Belka
Środa, 16 Stycznia 2019   imieniny: Marceli, Włodzimierz, Bernard
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Ostatnia lekcja niepodległości

Data publikacji: 2018-11-06, Data modyfikacji: 2018-11-07
A A AWydrukDrukuj  
 
W gminie Samborzec podsumowano projekt pt. „Żywa lekcja Niepodległości”. W dniach 23-24 oraz 25-26 października w ramach projektu odbyły się dwa wyjazdy tematyczne do Warszawy. W pierwszym wyjeździe uczestniczyli uczniowie z Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Samborcu oraz z Zespołu Placówek Oświatowych w Chobrzanach. W drugim wyjeździe udział wzięli przedstawiciele delegaci stowarzyszeń z terenu gminy Samborzec: Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich z Zajeziorza, Stowarzyszenie Miłośników Wsi Bogoria Skotnicka, Stowarzyszenie Gorzyczany z Sercem dla Ludzi, Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich z Chobrzan, Stowarzyszenie Przyjaciół Janowic, Warsztaty Terapii Zajęciowejw Śmiechowicach. Podczas pierwszego wyjazdu młodzież uczestniczyła w koncercie muzyki chóralnej z okazji 40. rocznicy inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II w Filharmonii Narodowej. W koncercie udział wzięli m.in. Chór Filharmonii Narodowej, Chór dziecięcy „Artos” im. Władysława Skoraczewskiego, Muzycy Orkiestry Filharmonii Narodowej. Uczniowie odwiedzili również Muzeum Narodowe, gdzie uczestniczyli w lekcji muzealnej dotyczącej sztuki współczesnej, w której artyści swobodnie, czasem w zaskakujący sposób łączą środki wyrazu i znaczenia tworząc ze sztuki współczesnej przestrzeń eksperymentalną. Ciekawym dodatkiem w programie wyjazdu była wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Muzeum jest nowoczesną instytucją kultury ukazującą 1000 lat dziejów polskich Żydów. Jest też miejscem spotkań i dialogu kulturowego. Delegaci stowarzyszeń biorący udział w wyjeździe w terminie 25-26 października uczestniczyli w spektaklu „Śluby Panieńskie” w reżyserii Jana Englerta podczas wizyty w Teatrze Narodowym. Kolejną atrakcją była wizyta w Muzeum Narodowym, podczas której uczestnicy wysłuchali wykładu na temat malarstwa polskiego. Nie zabrakło prezentacji znamienitych dzieł malarskich takich twórców jak: Jan Matejko, Józef Chełmoński, Jacek Malczewski, Aleksander Gierymski. Ciekawą atrakcję stanowiła wystawa czasowa poświęcona postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego w jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Grupa podobnie jak poprzednia uczestniczyła dodatkowo w wizycie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wyjazdy do Warszawy dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Dostępna. Były to ostatnie działania podsumowujące projekt pt. „Żywa lekcja Niepodległości”. Koordynatorami projektu byli: Sebastian Mazur, Aleksandra Abramczyk. „Tygodnik Nadwiślański” był patronem medialnym projektu. (jk)

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=35234
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola