Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Ostatnia szarża [W najnowszym TN]

Data publikacji: 2018-10-03, Data modyfikacji: 2018-10-06
A A AWydrukDrukuj  
 
19 września 1939 r. pod miejscowością Wólka Węglowa miała miejsce ostatnia wielka szarża polskiej kawalerii. 14 Pułk Ułanów Jazłowieckich w szaleńczym ataku przebił niemiecki kordon otaczający Warszawę i umożliwił wejście do broniącej się stolicy resztkom Armii „Poznań” i Armii „Pomorze”. W pułku służyło wielu mieszkańców naszego regionu, a jeden z nich, zapisał się na zawsze w historii polskiej kawalerii. 14 Pułk Ułanów Jazłowieckich był jednostką elitarną. Odznaczył się chlubnie podczas walk o utrwalenie granic Rzeczpospolitej po odzyskaniu niepodległości i w 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej (był jedną z pięciu jednostek polskiej kawalerii uhonorowanych Krzyżem Virtuti Militari). W okresie międzywojennym stacjonował we Lwowie. Jako że powiat tarnobrzeski przed wojną wchodził w skład województwa lwowskiego, do 14 pułku trafi ało wielu poborowych z naszego terenu, zaś jednostka miała liczne związki z regionem (o tym niebawem na łamach „Tygodnika Nadwiślańskiego”). ATAK NAD BZURĄ Gdy we wrześniu 1939 r. hitlerowskie Niemcy zaatakowały Polskę, 14 pułk Ułanów Jazłowieckich wchodził w skład przydzielonej do Armii „Poznań” Podolskiej Brygady Kawalerii. Aż do 8 września nie brał udziału w walkach. W końcu jednak sytuacja na froncie sprawiła, że Armie „Poznań” i „Pomorze” zaatakowały wdzierających się w głąb kraju Niemców. W starciach, znanych dziś jako bitwa nad Bzurą, jazłowieccy ułani zapisali chlubną kartę… (wel) Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu „TN”. KUP e-TN (kliknij w obrazek poniżej)

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=33612
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola