Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Pustelnia w Rytwianach na liście Pomników Historii

Data publikacji: 2018-12-10, Data modyfikacji: 2018-12-13
A A AWydrukDrukuj  
 
admin on 10 gru 2018 - 20:38Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach, Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oraz zespół staromiejski w Wiślicy - to kolejne miejsca z regionu, które znalazły się na liście Pomników Historii. Wręczenie wyróżnień dla czternastu nowych miejsc w kraju odbyło się w Warszawie podczas gali "100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości”. Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił, że pomniki historii są doskonałym przykładem dziejów Polski. Są one częścią naszej tożsamości narodowej. - Pomniki Historii to lista świadectwa naszych dziejów. Dziedzictwa materialnego, które szczególnie przemawia, gdy odwiedzamy te miejsca, które tętnią historią i wiele z nich mimo, że minęły już stulecia nadal zachowało swój pierwotny kształt i charakter - dodał. Autor: Michał KitaPełna treść na stronie Radio Kielce

Pełna treść wiadomości na: 5080 at staszowskie.pl
staszowskie.pl, Źródło artykułu: staszowskie.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola