Belka
Czwartek, 17 Stycznia 2019   imieniny: Marian, Jan, Antoni
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Rozstrzelany Korpus Zachodni [W najnowszym TN]

Data publikacji: 2018-12-27, Data modyfikacji: 2018-12-29
A A AWydrukDrukuj  
 
Trwał już adwent przed Bożym Narodzeniem 1943 r., kiedy na pławskich polach odbyło się długo oczekiwane przez mieszkańców przyfabrycznego osiedla poświęcenie pierwszego w Stalowej Woli kościoła. W tym samym czasie w lasku pod Elektrownią Niemcy zamordowali dziesięciu polskich patriotów. Mieszkańcy rozrastającego się osiedla mieszkaniowego przy Zakładach Południowych, sztandarowej inwestycji Centralnego Okręgu Przemysłowego, od kiedy tylko przyjechali do Stalowej Woli, postulowali budowę kościoła i erygowanie nowej parafii. Wkrótce wybuchła wojna i planów nie udało się zrealizować. Jakim więc zaskoczeniem dla młodej społeczności musiała być zgoda władz okupacyjnych na przeniesienie do miasta starego kościoła z wioski Stany, na miejscu której miał powstać niemiecki poligon lotniczy. Dyrektor Zakładów Południowych Kurt Scholze tak się zapalił do inicjatywy Polaków, że nawet przydzielił ciężarówki do przewiezienia części rozbieranej drewnianej świątyni…(pn) Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu „TN”. KUP e-TN (kliknij w obrazek poniżej)

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=38673
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola