Belka
Poniedziałek, 6 Maja 2024   imieniny: Judyta, Jan, Jurand
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Tajemnice lasu Uleszczyna [W najnowszym TN]

Data publikacji: 2019-05-15, Data modyfikacji: 2019-05-16
A A AWydrukDrukuj  
 
Kompleks leśny w widłach Sanu i Tanwi w gminie Ulanów, nazywany Uleszczyzną, był miejscem postoju wielu grup zbrojnych działających tam podczas okupacji niemieckiej – od NOW i AK po GL i sowiecką partyzantkę. Niemcy nigdy nie dotarli do stojących w borze kilku chałup. W maju 1945 r. las stał się grobem akowców z Ludowego Wojska Polskiego, zabitych przez NKWD w akcji pościgowej. W 1990 r. na cmentarzu w Ulanowie, pod warstwą cegieł, odkryto 14 ludzkich szczątków. Bardzo wymowne było to, że żaden ze starszych mieszkańców miasteczka nie pamiętał, by w tej części cmentarza pogrzebano kiedykolwiek jakieś zwłoki. Pojawiła się wtedy hipoteza, że w skrytej pod parkanem mogile złożono ciała schwytanych po bitwie w lesie nieopodal Glinianki, później przewiezionych na UB w Leżajsku i Nisku, a następnie rozstrzelanych polskich żołnierzy – dezerterów z LWP. Hipoteza była tym bardziej prawdopodobna, że pozbawieni zostali życia starzałem w skroń i odarci z odzieży. Aby odpowiedzieć na pytanie, skąd i dlaczego w widłach Sanu i Tanwi pojawili się pod koniec kwietnia 1945 r. ścigani przez NKWD żołnierze Ludowego Wojska Polskiego, musimy cofnąć się niemal o rok, do czasu, kiedy podczas operacji „Ostra Brama”, od 7 do 13 lipca 1944 r., brygady Armii Krajowej zdobywały Wilno z pomocą Armii Czerwonej… (pen) Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu „TN”. KUP e-TN:  

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=43742
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola