Belka
Niedziela, 19 Maja 2024   imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Zabić naród [W najnowszym TN]

Data publikacji: 2019-04-10, Data modyfikacji: 2019-04-11
A A AWydrukDrukuj  
 
W kwietniu przypada 79. rocznica zbrodni katyńskiej. Dziś niewiele się o tym mówi, a jedynie „odfajkowuje” kolejne rocznice. Szkoda, bo była to zbrodnia bezprecedensowa. Z setek polskich miast i miasteczek nagle zniknęła bezpowrotnie spora część nauczycieli, prawników, lekarzy, urzędników, policjantów. Gdy dziś myślimy o Katyniu, Starobielsku, Miednoje, Charkowie i innych miejscach kaźni, automatycznie nasuwa się nam skojarzenie „mord na polskich oficerach”. Często jednak umyka nam to, że rozstrzelanie przez NKWD 22 tysięcy jeńców (los kolejnych 7000 nigdy nie został wyjaśniony) było czymś znacznie gorszym. Było świadomą eliminacją elity intelektualnej Polski. Znaczna część zamordowanych była rezerwistami. Oficerami Wojska Polskiego byli z obowiązku, ale przede wszystkim byli prawnikami, profesorami i wykładowcami akademickimi, nauczycielami, urzędnikami, lekarzami, dziennikarzami, artystami, właścicielami ziemskimi. Eliminując ich, stalinowscy oprawcy zabijali naród. Wśród nich byli m.in. ziemianin Roman Greisswald i spółdzielca Klemens Drzewicki. Obaj zginęli wiosną 1940 r. z rąk NKWD. Przypominamy ich sylwetki – nie bohaterów wojennych, ale ludzi, którzy służyli krajowi i społeczeństwu swoją codzienną pracą… (wel) Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu „TN”. KUP e-TN:

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=42739
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola