Belka
Poniedziałek, 6 Maja 2024   imieniny: Judyta, Jan, Jurand
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Zdrajca nie uniknął kary [W najnowszym TN]

Data publikacji: 2019-05-15, Data modyfikacji: 2019-05-16
A A AWydrukDrukuj  
 
Osławiony tarnobrzeski folksdojcz nie przeżył okupacji. Został zastrzelony, bo zbytnio interesowała go sprawa ukrywającego się w Tarnobrzegu oficera Armii Krajowej. Leon Dziadosz nie był tarnobrzeżaninem. Przyjechał do miasta w drugiej połowie lat trzydziestych, gdy w okolicy budowano wały przeciwpowodziowe. W sierpniu 1939 roku w Polsce ogłoszono mobilizację. Leon Dziadosz nie stawił się do poboru. Po wybuchu wojny ukrył się na strychu domu „na górce”, w Miechocinie. Miał stamtąd znakomity widok na Wisłę i wycofujące się polskie oddziały. Prawdopodobnie już wtedy pracował dla Niemców jako szpieg. Mogą o tym świadczyć poszlaki. Publicznie pojawił się dopiero 13 września 1939 roku, już po zajęciu Tarnobrzega przez Niemców. I natychmiast zaczął robić karierę… (wel) Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu „TN”. KUP e-TN:    

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=43747
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola