Belka
Niedziela, 19 Maja 2024   imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

“Rudy" urodził się nad Nilem [W najnowszym TN]

Data publikacji: 2019-04-10, Data modyfikacji: 2019-04-11
A A AWydrukDrukuj  
 
26 marca 1943 r. Grupy Szturmowe Szarych Szeregów w akcji o kryptonimie „Meksyk II” odbiły przewożonego z warszawskiej siedziby gestapo przy alei Szucha do więzienia Pawiak podharcmistrza Jana Bytnara pseud. Rudy. Poza Kolbuszową mało kto pamięta, że słynny bohater książki „Kamienie na szaniec” pochodził właśnie z tego miasta. Z Janka gestapo postanowiło jak najszybciej wydobyć zeznania, by aresztowaniami zaskoczyć konspiratorów. Ale pomimo bestialskiego śledztwa, „Rudy” milczał. W dzień był przesłuchiwany na Szucha, na noc zawożono go na Pawiak. Dowództwo Grup Szturmowych postanowiło wykorzystać tę okoliczność. Pierwsza próba odbicia (Meksyk I) została odwołana, druga (Meksyk II) – udana – przeszła do historii pod nazwą akcji pod Arsenałem, jako największe, obok zamachu na Kutscherę, działanie bojowe w Warszawie od początku okupacji do wybuchu powstania. Pięknie opisał to Aleksander Kamiński w „Kamieniach na szaniec” i ukazał fi lm Jana Łomnickiego z 1977 r. „Rudy” po odbiciu z rąk gestapo zmarł 30 marca 1943 r. w szpitalu wolskim z powodu ciężkich obrażeń spowodowanych śledztwem. Zmarli też ranni w akcji Alek Dawidowski i Tadeusz Krzyżewicz. Na świeże mogiły na Powązkach koledzy zanieśli wstążeczki Krzyży Walecznych… (pen) Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu „TN”. KUP e-TN:

Pełna treść wiadomości na: tyna.info.pl/?p=42734
tyna.info.pl, Źródło artykułu: tyna.info.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
staszowski

Powiat staszowski - położony w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, zajmuje powierzchnię 924 km² i liczy 74 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Staszów. W jego skład wchodzą gminy: Osiek, Połaniec, Staszów, Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Rytwiany, Szydłów.

W minionych wiekach ziemia staszowska była we władaniu kilku rodów, stąd na jej terenach zabytkowe pałace, dwory, a nawet zamki obronne. Od szeregu stuleci był to obszar rolniczy z drobnym przemysłem opartym głównie na warsztatach rzemieślniczych. W ostatnich dziesięcioleciach w związku z wydobyciem i przetwórstwem siarki w Grzybowie i Osieku nastąpił istotny jego rozwój. Zabytki to: Staszowski Ratusz z XVIII w., Drewniana dzwonnica w Beszowej, Brama Krakowska, Pałac Artura Radziwiłła, Dwór w Ruszczy i wiele innych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola